close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 11 lipca 2017

  11 lipca br. minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski wziął udział w nieformalnym spotkaniu ministrów państw OBWE w Mauerbach pod Wiedniem. Spotkanie poświęcone było kluczowym kwestiom bezpieczeństwa europejskiego. W centrum dyskusji znalazły się konflikt rosyjsko-ukraiński, dialog ws. odbudowy zaufania i przewidywalności w dziedzinie polityki bezpieczeństwa w Europie (tzw. ustrukturyzowany dialog) oraz przeciwdziałanie ekstremizmowi i radykalizmowi prowadzącymi do terroryzmu.

  Szef polskiej dyplomacji wyraził głębokie zaniepokojenie pogarszającą się sytuacją bezpieczeństwa w konflikcie rosyjsko-ukraińskim i stanowczo potępił ataki wymierzone w Specjalną Misję Monitorującą OBWE na Ukrainie. Przypomniał o polskiej propozycji modernizacji Dokumentu Wiedeńskiego oraz pozytywnie odnotował przyjęcie decyzji dotyczącej organizacji Spotkania przeglądowego wymiaru ludzkiego (HDIM) w 2017 r. Wyraził także satysfakcję z podpisania pod koniec czerwca br. porozumienia między rządem RP i OBWE w sprawie statusu OBWE w Polsce.    

  Na marginesie spotkania w Mauerbach, Minister W. Waszczykowski przeprowadził rozmowy dwustronne z szefem dyplomacji Armenii Edwardem Nalbandjanem oraz ministrem spraw zagranicznych Rumunii Teodorem Melescanu

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: